על הקשר בין נדל"ן ואחזקת מבנים

hr

ההשקעה בנכס נדל"ן היא אחת ההשקעות המניבות ביותר, עד כה בישראל נמצא כי לאורך שנים השקעה בנדל"ן אינה מכזיבה. בחירה נכונה וניהול נכון של נכסי נדל"ן להשקעה מניבה הכנסה קבועה מעליית הערך ומשכירות, ומספקת ביטחון כלכלי רב.

אחזקת נדל"ן להשקעה

נדל"ן מניב רווחים ממספר אפיקים, ביניהם עליית ערכו ודמי שימוש המתקבלים משוכרים. על מנת לשמר את ערכו של נכס הנדל"ן, בין אם מדובר בנכס להשכרה או כזה הנועד למכירה, יש צורך לשמור על, או אפילו לשפר את מצבו כך שלא תפחת האטרקטיביות שלו.

אחזקת המבנה יכולה להיות בסיסית מאוד, למשל רק סיוד הנכס פעם בשנה או שנתיים, והיא גם יכולה להיות מקיפה, החל מאחזקה שוטפת של הנכס (למשל גינון, ניקוי וכדומה) וכלה בשיפוצו והעלאת ערכו על ידי שינויים קטנים ו/או גדולים במבנה עצמו.

למה חשוב לתחזק מבנים?

אחזקת נדל"ן, ככל שמדובר במבנים, היא השקעה הכרחית על מנת לשמור על שווי הנכס ואפילו להעלות את ערכו, במיוחד אם לא כולו נמצא בשימוש או שהשימוש בו "עובר ידיים" בתכיפות גבוהה.

אחזקת הנכס עשויה לכלול פעילויות שוטפות, שנעשות בשגרה, כמו אחזקה כללית של המבנה, אחזקה שוטפת של מעלית (הכוללת ביקורות תקופתיות), אחזקה שוטפת של השטחים הציבוריים המשויכים למבנה והמרחב שמסביבו (גינה / חנייה / וכולי), אחזקת הלובי והכניסה למבנה, וכדומה.

עוד, צפויה אחזקה הנכס לכלול פעילויות חד פעמיות – כמו תיקונים (זיפות, ריצוף, חשמל, מים, וכדומה) ופעילויות תחזוקה המבוצעות אחת לכמה זמן.

נדבך נוסף של אחזקת מבנים עשוי להיות שירותים, למשל שומר בלובי.

פעולות האחזקה עשויות לכלול שיפוצים קלים שיעלו משמעותית את שווי הנכס והביקוש לו הוא זוכה. שיפוצים אלה יכולים לכלול צביעה או סיוד, בנייה בגבס, השקעה בגינות, ועוד.

איך אחזקת הנדל"ן משפיעה על שווי הנכס שלי?

מבחינת הערך האובייקטיבי של הנכס, אחזקת נדל"ן אכן משפיעה רק לטווח הרחוק. כלומר, הנכס כנראה יהיה שווה פחות או יותר אותו הדבר על הנייר, בין אם סויד בשנה שעברה או לא. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שבטווחי זמן של שלוש שנים או יותר, נכסים שאינם מתוחזקים יורדים בערכם האובייקטיבי כתוצאה מהזנחה. בנוסף, הבחירה שלא להשקיע באחזקה שוטפת למבנה אינה פוטרת את בעל המבנה מתחזוקת המבנה ובחינת תקינותו. קלקולים שיצוצו ולא יטופלו עלולים לגרור אחריהם שורה של קלקולים נוספים.

חשוב לדעת כי השווי הממשי של הנכס אינו זהה לערכו "על הנייר", וכי שוכר יהיה מוכן לשלם יותר עבור נכס מתוחזק, גם אם ערך השוק שלו זהה לזה של נכס שאינו מתוחזק. המשמעות היא בדרך כלל דמי שכירות גבוהים יותר וזמן מועט יותר שבו הנכס עומד ללא שימוש בין שוכר לשוכר. גם במכירת הנכס, ניתן בדרך כלל להשיג מחיר גבוה יותר בתמורה לנכס מתוחזק, וזמן המכירה פוחת.